Driftssupport med djælven i detaljen
I mere end 10 år har vi ydet driftssupport til forsyningsselskaber, hvor vi anvender vores specialistviden og praktiske anlægsforståelse til at løse komplekse driftsproblemer. Når forsyningsselskabets eget personale står over for udfordringer som tab af ydelse på dampturbiner, øgede vibrationer i gearkasser eller brud på damprør, er vi klar til at rådgive og hjælpe.
Dato
11. apr. 2025
Forfatter
Added Values
Driftssupport med djælven i detaljen
I mere end 10 år har vi også ydet driftssupport til forsyningsselskaber.
Driftssupport vil sige, at vi bruger vores specialistviden og fysiske anlægsforståelse, hvis der opstår et problem i anlægsdriften, og forsyningsselskabets eget driftspersonale enten ikke selv har tid eller de har behov for at parre deres erfaring med vores ekspertviden for at finde fejlen, så vi sammen kan beslutte, hvad der skal gøres.
Helt konkret bliver vi tilkaldt, hvis en dampturbine taber ydelse, en gearkasse øger vibrationerne, eller hvis et damprør er sprængt. Vores specialisters opgave er at finde ud af, hvorfor den ryster eller kører uregelmæssigt og hvad vi skal gøre for at udbedre fejlen, og hvem, der kan reparere det. Det er ikke simpelt; for djævlen ligger næsten altid gemt i detaljen.
Sherlock Holmes i arbejdstøjet
For at kunne rådgive bedst muligt bruger vi foruden vores egen specialistviden også vores store netværk, hvor det er nødvendigt. Men først er vi bogstaveligt talt i arbejdstøjet.
Vi trækker i sikkerhedstøjet for med egne øjne at se, høre og mærke, hvad der er galt, før vi i samarbejde med driftspersonalet analyserer de data, der er til rådighed og evt. skiller maskiner og anlægsdele ad. For ved selvsyn at ”få olie på fingrene” kan vi nemlig bedre gå systematisk til værks og undersøge, om det kun er den pågældende ”dingenot”, der er noget galt med, eller om det faktisk er et andet sted, det hele begynder.
Systematik, analyse og dokumentation
Det er vigtigt at kunne dokumentere, hvorfor den pågældende fejl er opstået og hvad der kan gøres, for at fejlen ikke gentager sig. Og det er helt essentielt, at vi finder den bedste – og hurtigste – løsning. For at tage et anlæg ud af drift er nemlig dyrt!
Vi supplerer derfor vores tunge, tværfaglige specialistviden og erfaring med interne værktøjer som fx AVPlan, Modelica og Thermoflex til at grave os ned i detaljen for at identificere fejlen. Og vi er ikke blege for at trække på vores unikke netværk af specialister og analyseinstitutter til f.eks. at få materialetestet et rør.
Det vigtigste for os er nemlig, at anlægsproblemet bliver gennemanalyseret og dokumenteret, så vi kan finde den helt rette løsning for kunden, og anlægget kan sættes i drift igen.